Jag hjärta Gert
För åtta år sedan började jag och mina vänner äta julbord ihop. Julbord är trevligt men oftast får man bara äta det med sina arbetskamrater, vilket är synd, så vi är en matglad kärntrupp som försökeräta julbord ihop varje år. Varje år tillkommer också nya ansikte, i år var vi 22 stycken… Här är några av dem:
Cristofer Fager, Therese Andersson, Mats Gunnå.
Frida Fager, Björn Wahren, Lars Grundberg.
Jag och Micke Grönlund.
.
Thereses Daniel, Bonnie Geijer.
I år har vi överträffat oss själva: Gert Klötzkes sinnessjukt genomtänkta, vällagade, innovativa smaklöksfest på Fjäderholmarnas krog slår Grand Hôtels och Utö Wärdshus med hästlängder.
Enda nackdelen var att det varma bordet hade stängt igen innan jag och fyra personer till vid mitt bord hade hunnit dit (vi var sena, men ändå). Och att ingen i servisen kunde svara på vilka rätter som innehöll laktos utan att springa till köket och fråga (vilket bidrog till att jag blev sen). Ska inte serveringspersonal på flotta ställen veta vad maten innehåller?
Men 2008 var bästa julbordet hittills, både mat&dryckmässigt och socialt!
Personliga favoriter värda att komma tillbaka för: Vanilj- & limebladsill, lingon- & svartpepparsill, västerbottenspaj med sikrom, apelsin- & sechuanpepparlax, röding- och kumminlax, apelsinrökt ankbröst, rökt reninnalår och så fanns det en kroppkaka på det varma bordet som var grym. Men de flesta av de nästan 70 rätterna var gudomliga.
Kommentar av Julia
7/12 2008 @ 9:32
Wow! Jag blev mätt halvvägs ner på menyn…orkade knappt läsa om godiset. Det här är helt klart värt en tripp upp till sthlm nästa år.