Kickis skrivklåda

skönhet mode media moi

Kinesiolog = trendigt

Av Kicki 17:19 17/1 2008 | Kommentera!

Det är trendigt med kinesiolog. Simmaren Lars Frölander har en personlig kinesiolog som reser med honom över hela världen. Milan FC skaffade en för några år sedan, främst för att förebygga skador.
Och så jag, då.

kunglarsaab.jpg
Bild på Kung Larsa från en sajt där han marknadsför sin kinesiolog.

Apropå Frölander så hade jag med honom i ett bildjobb i SOLO för hundra år sedan, när han fortfarande var häftig och het, tillsammans med en massa andra OS-hopp. Snygga nästan-nakebilder för oss, bra PR för honom.

Döm om min förvåning när det någon månad senare damp ner en faktura i brevlådan. “Kung Larsa AB” (OBS! Ingen ironi!) ville ha 5000 kronor i modellarvode.

Om man bortser från att hela idén med modellarvode är skrattretande (tidningar betalar väldigt sällan/aldrig modellarvoden till kända personer som får massor av gratis-PR när de får vara med i tidningar), så är Kung Larsa AB det mest smaklösa företagsnamn jag har hört. Den enda distans Frölander känner till är uppenbarligen bassängdistansen.

mvh
Queen Kicki Ltd

Sparad under: Kändisar,Träning&Hälsa Lämna en kommentar »

Lämna en kommentar

For spam filtering purposes, please copy the number 6497 to the field below: