Kickis skrivklåda

skönhet mode media moi

Om Väninnorna & Kung Carl

Av Kicki 10:37 21/10 2007 | Kommentera!

Här är delar ur mail jag har fått om boken. En del människor känner jag, en del inte, och det finns ingen anledning att tro att någon av dessa skulle säga så här bara för att vara snäll:

“Tack för en jättetrevlig kväll igår! Du var fabulous och boken är underbar! Sträckläste fram till klockan två i natt, kunde inte sluta. Min pojkvän trodde att jag hade blivit sinnessjuk när jag började gapskratta inatt och när jag försökte förklara varför uttrycket “Bränt barn luktar illa” är j-ligt kul fattade han absolut ingenting! Haha!”

“Om jag ska säga något om personerna i boken så är det de verkligen fyller sina syften. Med det menar jag att du genom att ge dem de karaktärsdrag du gjort skapar en dynamik. Som läsare finner man häxan, den trevliga, den där kalla bitchen, mongokillen, änglakillen etc. Känns tryggt på något vis även om det finns en risk för förutsägbarhet. Personligen fastnade jag i Desiré men det handlar nog mest om att hon går igenom samma sak som jag nu går igenom. Som exempel – ångesten inför att tappa håret kunde jag direktkoppla till. Samtidigt som jag läste om hennes våndan kunde jag tänka “Det ordnar sig, Desiré! Jag lärde mig att leva utan hår. Och det växer tillbaka. Se – jag är alldeles luden på skulten nu!”. Genom att läsa det du berättar om Desiré har nog gjort så att jag ser på saker som händer/hänt under min resa på ett lite annat sätt en tidigare. Lite mer perspektiv. Ska inte bröstcancerblödig – det ligger inte för mig – men det var extra skönt att läsa dessa Desirédelar av boken.”

“Jag tycker du har gjort en BRA romandebut! Du skriver 10 000 gånger bättre än många andra i samma genre jag läst, du skriver roligt och underfundigt och
träffar mitt i prick väldigt många gånger och på flera ställen tänkte jag – nu fick hon till det!
Roligt med alla beskrivningar av hur det går till jobba på magasin, det tror jag de som inte är i vår bransch kommer att gilla. Jag tycker handlingen var litelite seg i början, men den tog sig verkligen på slutet.”

“Stort tack för att jag fick komma på din mysiga release i torsdags! Verkligen en fantastisk goodie-bag men, more importantly, gud vilken page-turner!! Låg uppe alldeles för sent igår och längtar till att få läsa mer i kväll…”

“Tack för trevlig fest i torsdags. Är snart halvvägs genom boken och kan inte sluta läsa.”

Sparad under: Jobb Lämna en kommentar »

Lämna en kommentar

For spam filtering purposes, please copy the number 8627 to the field below: